OTOMOTİV TİCARET MESLEKLER

  • Home
  • OTOMOTİV TİCARET MESLEKLER

Yetki Kapsamı

Rönesans Araştırma aşağıdaki kapsamlarda, TÜRKAK tarafından akredite edilmiş ve MYK tarafından onaylanmış ulusal yeterliliklerde aşağıdaki belgelerin verilmesi konusunda destek vermektedir.

1-17UY0299-5 Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye -5)

2-14UY0191-4 Otomotiv Gövde Onarımcısı (Seviye -4) https://www.myk.gov.tr/images/stories/Otomotiv_Govde_Onarimcisi_Seviye_4.pdf

3-11UY0018-4 Otomotiv Boya Onarımcısı (Seviye -4) https://www.myk.gov.tr/images/stories/Otomotiv_Boya_Onarimcisi_Seviye_4.pdf

4-11UY0019-4 Otomotiv Elektrikçisi (Seviye -4) https://www.myk.gov.tr/images/stories/Otomotiv_Elektrikci_Seviye_4.pdf

5-11UY0020-5 Otomotiv Elektromekanikçisi (Seviye -5) https://www.myk.gov.tr/images/stories/Otomotiv_Elektromekanikcisi_Seviye_5.pdf

6-11UY0021-4 Otomotiv Mekanikçisi (Seviye -4) https://www.myk.gov.tr/images/stories/Otomotiv_Mekanikcisi_Seviye_4.pdf

 

https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_kurulus_ara&view=kurulus_ara&layout=kurulus_tarife&kurId=7278&yetId=0

 

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

http://www.myk.gov.tr/index.php/tr/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi

Belge Alması zorunlu Kişiler

Belge zorunluluğu Otomotiv Sektöründe çalışan “Otomotiv Elektromekanikçisi, Otomotiv Mekanikçisi, Otomotiv Boya Onarımcısı, Otomotiv Kaportacısı, Otomotiv Gövde Onarımcısı, Otomotiv Elektrikçisi,” personellerini ilgilendirmektedir.

Tebliğde belirtilen muafiyet durumu: “5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre; ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için meslekî yeterlilik belgesi şartı aranmaz” denmektedir.

Zorunluluk kapsamında olan “Otomotiv Elektromekanikçisi, Otomotiv Mekanikçisi, Otomotiv Boya Onarımcısı, Otomotiv Gövde Onarımcısı, Otomotiv Elektrikçisi ” sektör çalışanı olan kişilerden ustalık belgesi olanlar ve meslek lisesi mezunu olan  personellerinde sınav ve belge ücretleri muaf olmasına rağmen sınava girip başarılı oldukları takdirde Bakanlar Kurulunun yayımladığı tarife kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır.

Sigorta Prim Teşvik Bilgileri

Mesleki Yeterlilik Belgesi, kanun zorunluluğu olması dışında hem işveren açısından hem de çalışan açısından bir çok avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda belgenin tanınması ve yaygınlaştırılması amacı ile teşvikler getirilmiştir.

İşverene Yönelik Teşvikler;

  • KOSGEB Genel Destek Programı kapsamında 5.000 ila 6.000 TL arasında Belgelendirme Desteği sağlamaktadır.
  • 4447 Sayılı Kanunun Geçici 10 uncu Maddesinde tanımlanan, MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişiler, 12 aydan 48 aya kadar Sigorta Primi İşveren Hissesi teşvikinden yararlanabileceklerdir. (Teşvikten Yararlanma kriterlerine uyan personeller için)
  • Ulusal ve Uluslararası tanınırlığı olan Belgeli işgücü

Ekte sigorta teşvik bilgi notu ve 6111 sayılı kanun kapsamında MYK teşviklerinden yararlanma kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Sınav Ücretleri

Detaylı olarak sınav ücretleri açıklamaları ve hesap bilgisine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_kurulus_ara&view=kurulus_ara&layout=kurulus_tarife&kurId=7278&yetId=0

Sınav Başvurusu

Personellerinize yönelik başvuru işlemlerini ekte bulunan formu doldurarak başlatabilirsiniz.

Tabloda görünen kapsamın “Katılım Şartlarına” göre ve “Başvuru Formlarını” eksiksiz doldurup ekleri ile birlikte bize göndermeniz yeterli olacaktır.

Sınav

Mesleki Yeterlilik Belgesi genel sistemi; eğitimden bağımsız olarak kişinin bilgi, beceri ve yetkinliğini ölçen 2 aşamalı teorik ve uygulama sınavlarından ibarettir. Teorik sınav yaklaşık 2 saat sürmekte olup adayların tamamı aynı anda sınava alınır (İş akışının bozulmaması için teorik sınav mesai saatinin dışında da gerçekleştirilebilir). Uygulama sınavı ise yaklaşık 1 saat sürmekte olup adaylar tek tek sınava alınarak iş akışı bozulmayacak şekilde sınav programı yapılmaktadır.

  • Fsm Mah. Poligon Cad. No:8 Buyaka İş Kuleleri Kule C Daire:1 34771 Ümraniye /İSTANBUL
  • 0216 939 67 53
  • info@ronesansarastirma.com